شیدا تایید با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

شیدا تایید، شهروند بهائی ساکن قائمشهر روز دوشنبه ۱۲ مهرماه، با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در این شهر آزاد شد. خانم تایید در تاریخ ۱ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۰، شیدا تایید، شهروند بهائی ساکن قائمشهر از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی این شهر آزاد شد.

 آزادی خانم تایید با تودیع قرار وثیقه ۹۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

شیدا تایید روز پنج‌شنبه ۱ مهرماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل وی کرده و شماری از وسایل شخصی او از جمله تلفن همراه، لوازم الکترونیک، کتب، عکس‌ها و دست‌نوشته‌های وی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع نیروهای امنیتی ابتدا مادر سالمند او، فریده تایید را نیز سوار خودرو کرده و نهایتا وی را در میانه راه پیاده کردند.

این شهروند بهائی پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. شیدا تایید، متولد ۱۳۶۹ در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۹۱ توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهرستان نور بازداشت و نهایتا در سال ۹۴ به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده و دوران محکومیت خود را در زندان بابل سپری کرد.

خانم تایید در سال ۸۹ نیز به همراه مادر خود فریده تایید بازداشت و پس از ۲۵ روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری آزاد شده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

Published by humanrightsiran_2019

فعال حقوق بشر ایران، فعال حقوق کارگری، مدنی،زنان و محیط زیست

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: