تداوم اعتراضات مردمی و فضای امنیتی در برخی از شهرها

امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، جو شدید امنیتی و موج اعتراضات مردمی که همزمان با افزایش قیمت برخی اقلام خوراکی آغاز شد در برخی شهرها ادامه داشت. امروز در شهرکرد ماموران به جهت سرکوب تجمعات از شلیک گلوله ساچمه ای، گاز اشک آور و تیرهوایی استفاده کردند. اختلالات و قطعی اینترنت که از روز نخست اعتراضات آغاز شده بود کماکان در برخی نقاط کشور از جمله شهرکرد گزارش می شود. امروز همچنین نماینده شهرکرد در مجلس، هویت دومین جان باخته این اعتراضات را تائید کرد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، اعتراضات مردمی و جو شدید امنیتی در شهرهای مختلف کشور ادامه داشت.

مردم معترض در شهرکرد، با راهپیمایی در خیابان های این شهرها و سر دادن شعارهایی، اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند.

یک شهروند که در تجمع روز جاری در خیابان های شهرکرد حضور داشته در خصوص وضعیت امروز اعتراضات به هرانا گفت: “پیش از آغاز اعتراضات امروز، خیابان های شهرکرد مملو از نیروهای انتظامی و امنیتی بود. با این حال تجمع شکل گرفت و ماموران برای جلوگیری از اعتراضات و متفرق کردن مردم از همان ابتدا از شلیک گاز اشک آور و تیرهوایی استفاده کردند”.

یک شهروند ساکن ارومیه در تماس با هرانا از جو شدید امنیتی در این شهر خبر داد و عنوان کرد: “در تمام مسیرهای منتهی به مرکز شهر از جمله میدان ایالت، میدان امام حسین و پنجراه، حضور پر تعداد نیروهای انتظامی و امنیتی دیده می شود که اجازه رفت و آمد در گروه های بیش از دو نفر را به عابرین نمی دهند.”

همچنین یک منبع مطلع از تهران گفت: “حوالی ساعت ۵ عصر به بعد، فضای برخی از نقاط شهر به شدت امنیتی شده و ماموران با تجهیزات نظامی در میدان ونک، هفت حوض و فلکه دوم صادقیه و همچنین هفت تیر، تئاتر شهر و منیریه، مستقر شده بودند”.

شهروندی از سنندج نیز با گلایه از حضور پر تعداد ماموران در این شهر به هرانا گفت: “حضور نیروهای امنیتی در میادین آزادی و امام که از میدان های اصلی شهر هستند و مسیرهای پر تردد تلقی میشوند، اگر باعث حس ترس و وحشت بین اهالی شهر نباشد، مسلما باعث ایجاد حس امنیت نخواهد شد”.

بر اساس گزارشاتی که رسیده، طی ساعات اخیر و همزمان با آغاز مجدد اعتراضات، دسترسی به اینترنت خانگی و همراه در شهرکرد به شدت محدود و بعضا قطع شده است.

وبسایت نت‌بلاکس که بر وضعیت اینترنت در جهان نظارت دارد از محدود شدن و قطعی خدمات اینترنتی در ایران خبر داده است. نت‌بلاکس گفته که “قطعی به ثبت رسیده در ایران در بحبوحه اعتراضات جاری رخ می دهد”.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در دزفول، تعدادی دیگر کماکان در بازداشت به سر می برند. هرانا هویت یکی دیگر از بازداشت شدگان را حمیدرضا محمدپور، فرزند عبدالمحمد، ساکن درفول احراز کرده است.

همچنین پنج تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در شهر سوق به نام‌های حجت الله غندی، سلمان همتیان، مجید مسعودی، مهنا گرگی و رسول موسوی، آزادشدند. این افراد به همراه شمار دیگری از شهروندان معترض در شهر سوق واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح روز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه، پس از گذشت یک روز از برگزاری اعتراضات مردمی در این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. بازداشت این افراد در منزل شخصی آنها و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته بود.

هویت دو تن دیگر از شهروندان بازداشتی شهر سوق که کماکان در بازداشت بسر میبرند، عنایت تقوی و سعادت تقوی توسط هرانا احراز شده است.

همچنین ویدئویی از یک شهروند که گفته می شود در جریان اعتراضات مردم شهر چلیچه هدف تیراندازی ماموران قرار گرفته به دست هرانا رسیده است. در ادامه اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مردم شهر چلیچه در استان چهارمحال و بختیاری نیز در روزهای اخیر به خیابان آمدند. این اعتراضات با ورود نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد.

لازم به یادآوری است که نیروی انتظامی در جریان اعتراضات شب گذشته در برخی شهرها اقدام به تیراندازی با سلاح ساچمه ای به سوی معترضان کرده است. ویدئویی که به دست هرانا رسیده از اصابت ساچمه به پای یک کودک در شهر سورشجان در جریان اعتراضات شب گذشته این شهر حکایت دارد.

افزون بر این، ویدئوهایی دیگر از دو شهروند که گفته می شود در جریان اعتراضات مردم شهر چلیچه و شهرکرد هدف سلاح ساچمه ای ماموران قرار گرفته و مجروح شده‌اند به دست هرانا رسیده است.

لازم به اشاره است که طی روز جاری احمد آوایی، نماینده مردم دزفول در مجلس، علیرغم اینکه روز گذشته تایید کرده بود که یک شهروند اهل اندیمشک در جریان اعتراضات مردمی خوزستان کشته شده، امروز این خبر را تکذیب کرد. این درحالیست که خبرگزاری ایلنا فایل صوتی مکالمه خبرنگار خود با این نماینده مجلس مبنی بر تایید کشته شدن یک شهروند در اندیمشک را منتشر کرده است.

از سوی دیگر امروز رسانه های رسمی، خبر کشته شدن یک شهروند دیگر با نام سعادت هادی پور در هشفجان را تائید کردند. با این حال احمد راستینه نماینده شهرکرد با تائید این موضوع مدعی شده که سعادت هادی پور از اعضای بسیج بوده و در مسیر خانه کشته شده است.

علیرغم تایید رسمی دو جان باخته، باید اشاره شود تعداد اسامی که بعنوان کشته شدگان اعتراضات روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی مطرح می شود بیش از این تعداد است. هرانا بررسی این موارد را کماکان در دستور کار دارد.

شکل گیری اعتراضات مردمی در بسیاری از شهرهای ایران نسبت به وضعیت کشور و گرانی های افسار گسیخته، واکنش برخی از چهره های شناخته شده را نیز در پی داشته است. در این راستا علی نصیریان بازیگر تئاتر و سینمای ایران، شب گذشته در جریان مراسم “جشن بازیگر” که همراه با اجرای موسیقی و رقص برگزار شد، از حال و احوال عمومی مردم ابراز ناراحتی کرد و گفت: “برگزاری چنین مجالسی در این روزها، نه تنها از روحیه من بلکه از حوصله مردم هم خارج است؛ در شرایط کنونی، مادامی که روحیه مردم ما خوب نیست نباید جشن بگیریم.”

همزمان با شکل گیری این اعتراضات، کاربران صفحات مجازی نیز از گرانی‌ها شکایت کرده و به حمایت از معترضان پرداخته‌اند. هشتگ “اعتراضات سراسری” در روزهای گذشته به کرات توییت شده‌ است و در کنار آن، فعالان در صفحات مجازی علی الخصوص در شبکه اجتماعی توئیتر، با استفاده از هشتگ های “گرانی افسار گسیخته”، “نخرید تا بگندد” و … اعتراض خود را نسبت به افزایش قیمت “کالاهای اساسی” اعلام داسته اند.

هرانا شب گذشته طی گزارشی جامع، به بررسی اعتراضات سراسری اردیبهشت ماه سال جاری پرداخته است. در این گزارش به شرح ماوقع و هویت ۳۳ تن از بازداشت شدگان روزهای اخیر، اظهارنظر مسئولین و واکنش ها به اعتراضات مردمی و همچنین تداوم اختلالات و قطعی اینترنت پرداخته شده است.

Published by humanrightsiran_2019

فعال حقوق بشر ایران، فعال حقوق کارگری، مدنی،زنان و محیط زیست

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: