محمد خانی جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد

محمد خانی، مترجم و پژوهشگر امروز چهارشنبه ۱ تیر، جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال حبس تعزیری و سایر مجازات های تکمیلی محکوم شده بود. با تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۳ سال و ۶ ماه زندان برای وی قابل اجرا است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ تیرماه ۱۴۰۱، محمد خانی جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد.

آقای خانی پیشتر در اواخر بهار امسال، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین از بابت مجازات تکمیلی به ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی، ۶ ماه کار اجباری با کودکان “معلول ذهنی” و توقیف تمامی اموال ضبط شده در زمان بازداشت همچون تلفن همراه، لپ‌تاپ، آرشیو کارهای پژوهشی، هارد دیسک و کتاب‌های چاپ شده در داخل کشور و ۲ عدد هارد کامپیوتر به مدت ۲ سال محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۳ سال و ۶ ماه زندان برای وی قابل اجرا خواهد بود.

جلسه بدوی دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای خانی پیشتر در تاریخ ۳۰ آذرماه ۹۹ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شده بود. حکم صادره در تاریخ ۷ دی ماه همان سال به وکیل مدافع وی ابلاغ شد.

محمد خانی پیشتر در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۳۹۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل خود بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل وی کرده و برخی از لوازم شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند. وی در تاریخ ۱۸ آبان‌ماه همان سال، با پایان بازجویی‌ها از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

آقای خانی پیشتر در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. وی نهایتا در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

محمد خانی، مترجم، پژوهشگر اجتماعی و دانشجوی مقطع دکتری در رشته رفاه و سیاستگذاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است.

آقای خانی دیماه سال ۹۶ برای مدتی در بازداشت نیروهای امنیتی بسر برد. وی در سال ۱۳۹۶ عضو شورای صنفی دانشگاه علامه طباطبایی نیز بود و همراه با شوراهای صنفی ۳۰ دانشگاه کشور با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به بازداشت دانشجویان دانشگاه های مختلف در جریان اعتراضات سراسری دیماه ۹۶ واکنش نشان داد.

Published by humanrightsiran_2019

فعال حقوق بشر ایران، فعال حقوق کارگری، مدنی،زنان و محیط زیست

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: