Design a site like this with WordPress.com
Get started

سه شهروند بهائی ساکن بجنورد با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

شعله شهیدی به همراه دو فرزندش به نام های فاران ثنائی و شایان ثنائی شهروندان بهائی ساکن بجنورد، امروز پنجشنبه ۱۳ مردادماه، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. این شهروندان در تاریخ ۲۲ تیرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱، شعله شهیدی شهروند بهائی ساکن بجنورد به همراه دو فرزندش به نام های فاران و شایان ثنائی، آزاد شدند.

آزادی این شهروندان با تودیع قرار وثیقه، به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

خانم شهیدی و آقایان ثنائی در تاریخ ۲۲ تیرماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در منزلشان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به خبرنگار هرانا گفته بود: “ماموران امنیتی ضمن تفتیش منزل این خانواده بهائی برخی از وسایل شخصی از جمله کتب دینی، لپ تاپ و تلفن همراه آنها را ضبط کرده و با خود بردند. همچنین منزل یک شهروند بهائی دیگر نیز در بجنورد توسط ماموران مورد تفتیش قرار گرفته و کتب دینی وی ضبط شده است.”

به گفته این منبع مطلع: «ماموران امنیتی در زمان بازداشت این افراد، محل کسب آنها که فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی بود، را نیز پلمب کرده اند. همچنین این شهروندان علیرغم گذشت ۴ روز از زمان دستگیری، تاکنون هیچ تماسی با بستگان خود نداشته اند؛ بی اطلاعی از سرنوشت خانواده ثنائی، به افزایش نگرانی نزدیکان آنها منجر شده است.»

پیشتر در گزارشی به تداوم بازداشت و بی خبری این سه شهروند بهائی پرداخته بود. تاکنون، از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاع دقیقی در دست نیست.

شعله شهیدی پیشتر نیز سابقه بازداشت توسط نیروهای امنیتی را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

Published by humanrightsiran_2019

فعال حقوق بشر ایران، فعال حقوق کارگری، مدنی،زنان و محیط زیست

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: