با حکم دادگاه تجدیدنظر؛ حسین روئین تن به ۱۰ سال حبس محکوم شد

حسین روئین تن روزنامه نگار و فعال سیاسی ساکن دشتستان توسط دادگاه تجدید نظر استان بوشهر به تحمل ده سال حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدید نظر استان بوشهر حسین روئین تن روزنامه نگار و فعال سیاسی ساکن دشتستان را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

بر اساس این حکم، آقای روئین تن از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس، از بابت اتهام “توهین به مقدسات و ائمه اطهار، اهل بیت، حضرت سکینه و زینب” به ۵ سال حبس، به اتهام “توهین به بنیانگذار و توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و از بابت اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

این شهروند همچنین در دادگاه تجدید نظر از بابت “اقدام علیه امنیت ملی کشور” که پیشتر توسط دادگاه بدوی به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شده بود، تبرئه شد.

دادگاه ایجاد کمپین در فضای مجازی و دعوت به تجمع غیرقانونی را از مصادیق اتهامات این شهروند عنوان کرده است.

آقای روئین تن در تاریخ ۲۵ مهر ۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات دشتستان بازداشت شد. وی در تاریخ ۲۵ آبان ۹۶ باتودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

حسین روئین تن، فرزند محمد و متولد ۱۳۴۲ پیشتر به به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

اکبر حسینی از زندان تبریز آزاد شد

اکبر حسینی، سرباز وظیفه اهل مرند روز شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه با پایان دوره محکومیت از زندان تبریز آزاد شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، اکبر حسینی، سرباز وظیفه اهل مرند از زندان تبریز آزاد شد.

آقای حسینی که فروردین‌ماه سال گذشته پس از موافقت با درخواست آزادی مشروط از زندان آزاد شده بود، مجددا مدتی بعد با لغو آزادی مشروط، دستگیر و جهت تحمل ادامه دوران محکومیت به زندان تبریز منتقل شده بود.

میراکبر حسینی، فرزند میرقادر در تاریخ ۱۵ دیماه ۹۹ در پی حمایت از مادران دادگاه جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت و توسط شعبه اول دادگاه نظامی یک استان آذربایجان شرقی به ریاست قاضی سیدرضی رضوی کهلمویی و مستشاری عبداله شاکری به اتهام “عضویت در جمعیت های معارض کشور” به ۹ ماه حبس و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. نهایتا در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ با درخواست آزادی مشروط وی موافقت شده و از زندان آزاد شد.

به گفته یک منبع مطلع، وی در زمان بازداشت در سلول انفرادی نگهداری شده و جهت اخذ اعتراف مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

آزادیی اصغر حاجب با تودیع قرار وثیقه در بوشهر

امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، اصغر حاجب، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، اصغر حاجب، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر آزاد شد.

بنا بر این گزارش آزادی وی با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

او روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در جریان تجمع اعتراضی معلمان بازداشت شده بود.

در تاریخ ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر و در آستانه هفته معلم در ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند.

تجمع معلمان دستکم در شهرهای بوشهر و مریوان با اعمال خشونت از سوی نیروی انتظامی و بازداشت تعدادی از معترضان همراه بوده است.

افشین رشیدی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، افشین رشیدی فعال کارگری بازداشتی در شهرستان بانه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت از زندان این شهر آزاد شد.

به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، افشین رشیدی فعال کارگری اهل بانه آزاد شد.

آزادی این شهروند با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

افشین رشیدی فعال کارگری شهرستان بانه روز سەشنبە ۶ اردیبهشت‏ماە ١۴٠١ در آستانه اول ماه مه روز جهانی کارگر به همراه هفت تن از فعالین کارگری و اجتماعی شهر بانه با نام‌های سعید محمدی، حسن عزتی، نیشتمان رحمتی، پروین عبدالله‌‌پناه، رحمان(عمر) سلیمانی، فواد فاروقی و فاتح مجیدی بدون حکم قضایی بازداشت و بە بازداشتگاە ادارە اطلاعات منتقل شدند.

از این هشت نفر نیشتمان رحمتی (همسر سعید محمدی) همان روز پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد و روز بعد نیز حسن عزتی عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه پس از یک روز بازجویی و بازداشت توسط نهادهای امنیتی بانه آزاد شد.

شش فعال کارگری دیگر به نام‌های پروین عبدالله‌‌پناه (همسر حسن عزتی)، رحمان(عمر) سلیمانی ۵۸ ساله، سعید محمدی ۴١ ساله، افشین رشیدی، فواد فاروقی و فاتح مجیدی ۶۴ ساله همگی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در سنندج منتقل شدند.

تا زمان تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و از سرنوشت بقیە فعالین کارگری بازداشتی بانە اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

پیمان فرهنگیان راهی زندان لاهیجان شد

امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر جهت تحمل حبس راهی زندان ازبرم لاهیجان شد.

به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، پیمان فرهنگیان، جهت تحمل حبس راهی زندان ازبرم لاهیجان شد.

این فعال کارگری در تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۰ جهت اجرای حکم حبس به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستانه اشرفیه مراجعه کرد. در نهایت با دستور رئیس شعبه‌ی اجرای احکام مبلغ وثیقه از ۴۰۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان کاهش یافت و ضمن معرفی‌ او به زندان، با مرخصی قابل تمدید برای آقای فرهنگیان به شرط اعلام حضور بعد از اتمام هر دوره‌، موافقت شد.

بر اساس این گزارش، پیمان فرهنگیان به دلیل عدم مراجعه دوره ای جهت اعلام حضور، امروز خود را به زندان ازبرم لاهیجان معرفی کرد.

آقای فرهنگیان پیشتر در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۹، در مرحله بدوی به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان آستانه اشرفیه به ریاست قاضی سیدصادق حسینی به ۳۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم آقای فرهنگیان از بابت اتهام توهین به مقدسات اسلام، توهین و اهانت به انبیا و توهین و اهانت به ائمه به سه فقره ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به آیت الله خمینی و توهین به رهبری به دو فقره ۲ سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به مسئولان نظام (انتشار کاریکاتور از احمد جنتی و احمد علم الهدی) به دو فقره شش ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام (گروه‌های مارکسیستی و سوسیالیستی) و فعالیت تبلیغی علیه نظام و تبلیغ به نفع سازمان‌های مخالف نظام (سوسیالیست و کمونیست) به دو فقره ۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام تحریک و اغوای مردم از طریق انتشار مطالبی در خصوص خیزش آبان ماه و میزان سبعیت حکومت سرمایه‌داری اسلامی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام تحریک مردم به اعمال خشونت آمیز با انتشار مطالبی در خصوص خشونت، اسلحه و تسلیح همگانی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور در شبکه اجتماعی سیگنال به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۱۰ سال حبس تعزیری و از بابت مجازات تکمیلی به ۱ سال شرکت اجباری در یک دوره کلاس‌های آموزش علوم، اعتقادات و معارف دینی محکوم شده بود.

به موجب این حکم به دستور قاضی، آقای فرهنگیان موظف بود هر ۳ ماه (که شروع آن از زمان قطعیت حکم محاسبه می‌شود) رسید ممهور به مهر مربوط به شرکت در دوره آموزشی تعیین شده مذکور را از مرجع ذیربط دارای مجوز رسمی به اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب آستانه اشرفیه تحویل نماید.

دادگاه دو فقره شش ماه حبس تعزیری از بابت اتهامات توهین به مسئولان نظام را به مجازات اشد با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور به قصد بر هم زدن امنیت کشور، به پرونده این متهم افزوده بود.

حکم محکومیت پیمان فرهنگیان نهایتا در تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ توسط شعبه ۱۸ دادگاه تجدیدنظر استان گیلان به ریاست قاضی علی اصغر پورقاسم و مستشاری حسین قلی زاده سرچشمه، با حذف مجازات‌های متعدد و تبرئه از بابت اتهام توهین به اشخاص و همچنین با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، به مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس از بابت اتهام راه اندازی جمعیتی بیش از دو نفر در داخل کشور به قصد بر هم زدن امنیت کشور تقلیل یافت. ۷ سال از این محکومیت به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است.

 آقای فرهنگیان در تاریخ ۳۱ خردادماه ۹۹، توسط ماموران وزارت اطلاعات همراه با ضرب و شتم بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان ازبرم لاهیجان منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از زندان لاهیجان آزاد شد.

پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر در استان گیلان است و به صیادی اشتغال دارد.

سعید مدنی بازداشت شد

سعید مدنی نویسنده، جامعه شناس و زندانی سیاسی سابق، بازداشت شد. خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی “اقدامات ضد امنیتی” را از دلایل بازداشت او عنوان کرده است.

به نقل از مهر، سعید مدنی نویسنده، جامعه شناس و زندانی سیاسی سابق، بازداشت و به زندان منتقل شد.

بر اساس این گزارش اتهام مطروحه علیه آقای مدنی “ارتباط مشکوک خارجی و اقدامات ضدامنیتی” عنوان شده است.

گفتنی است، سعید مدنی، جامعه شناس، نویسنده  و زندانی سیاسی سابق تاکنون پژوهش‌هایی در زمینه مسایل اجتماعی ایران از جمله فقر و نابرابری، اعتیاد، کودک آزاری، خشونت علیه زنان، تن فروشی، رفاه اجتماعی و امثال آن را در زمینه اجتماعی منتشر کرده است. وی در سال‌های ۱۳۷۳، ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

همچنین در تاریخ ۷ دیماه ۱۴۰۰، گذرنامه آقای مدنی در فرودگاه ضبط شده و از خروج وی از کشور جلوگیری شد. گفته می‌شود که آقای مدنی برای فرصت مطالعاتی یک ساله در دانشگاه ییل عازم ایالات متحده آمریکا بوده است.

این جامعه شناس ۲ روز قبل از پرواز حدود ۴ ساعت در ساختمانی متعلق به وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته و به او گفته بودند ممانعتی برای خروجش از کشور وجود ندارد.

وزارت اطلاعات از بازداشت ۶ تن تحت عنوان “عناصر مرتبط با ضد انقلاب” خبر داد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت ۶ تن تحت عنوان “عناصر مرتبط با ضد انقلاب” در یاسوج خبر داد. در این اطلاعیه آمده است که این افراد از شرکت کنندگان در تجمع معلمان این شهر بوده اند.

به نقل از تابناک، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت ۶ تن در یاسوج تحت عنوان “عناصر مرتبط با ضد انقلاب” خبر داد.

وزارت اطلاعات بدون ذکر جزییات این افراد مدعی شد که: «این افراد با هدایت گروهک مستقر در خارج از کشور با سوء استفاده از مطالبات معلمان، زمینه آشوب، ناآرامی و ناامنی را در تجمعات این گروه فراهم کرده بودند.»

در این گزارش به هویت و وضعیت فعلی این افراد اشاره ای نشده است.

بازداشت یک شهروند در پردیس تحت عنوان “ترغیب افراد به ایجاد اغتشاش”

فرمانده انتظامی پردیس از بازداشت یک شهروند به دلیل آنچه که “ارسال فراخوان و ترغیب افراد به ایجاد اغتشاش” خوانده است خبر داد.

به نقل از رکنا، فرمانده انتظامی پردیس از بازداشت یک شهروند در این شهرستان به دلیل آنچه که “ارسال فراخوان و ترغیب افراد به ایجاد اغتشاش در طرح تحول اقتصادی کشور” خوانده است خبر داد.

فرمانده انتظامی پردیس در این خصوص مدعی شد: “وی به دنبال تامین منافع مالی از سرویس های بیگانه به صورت گسترده در فضای مجازی فعالیت کرده و در کانال ها و گروه های مختلف افراد را ترغیب به شرکت در تجمع می کرد”.

به گفته عبدیان پرونده این شهروند تکمیل و تحویل مراجع قضائی شده است.

لازم به ذکر است؛ روز جمعه ۱۶ اردیبهشت‌ماه در پی انتشار فراخوانی مبنی بر تجمع و اعتراض به افزایش قیمت نان در رسانه ها، در شماری از شهرهای خوزستان جو امنیتی برقرار و اختلالات گسترده در اینترنت خانگی و قطعی اینترنت تلفن همراه در خوزستان گزارش شد. در همین زمینه، شب پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه دستکم ۲۰ شهروند در سوسنگرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. شب شنبه ۱۷ اردیبهشت نیز دستکم ده شهروند دیگر در شهرهای سوسنگرد، حمیدیه و اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین در ادامه اعتراضات مردمی، روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه نیز تجمعات اعتراضی در برخی شهرها از جمله، خرم آباد، فارسان، بروجرد، دهدشت، دورود و اردبیل ادامه داشت.

رسول کارگر، فعال صنفی معلمان آزاد شد

رسول کارگر معلم و فعال صنفی معلمان استان فارس از زندان شیراز به مرخصی متصل به آزادی اعزام شد.

به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، رسول کارگر، معلم و فعال صنفی معلمان استان فارس از زندان شیراز آزاد شد.

این فعال صنفی معلمان که اوایل ماه جاری راهی زندان شده بود به مرخصی وصل به آزادی اعزام شده و دیگر به زندان باز نخواهد گشت.

او اسفندماه سال گذشته از بابت اتهاماتی از جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و نهایتا توسط دادگاه انقلاب شیراز به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان ارسنجان محکوم شده و ۱۰ ماه از محکومیت حبس او به مدت ۲ سال به حالت تعلیق درآمد.

حکم ۲ سال تبعید این فعال صنفی در مرحله تجدیدنظر لغو شده و حکم ۱ سال حبس وی تایید شد.

تداوم اعتراضات مردمی و فضای امنیتی در برخی از شهرها

امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، جو شدید امنیتی و موج اعتراضات مردمی که همزمان با افزایش قیمت برخی اقلام خوراکی آغاز شد در برخی شهرها ادامه داشت. امروز در شهرکرد ماموران به جهت سرکوب تجمعات از شلیک گلوله ساچمه ای، گاز اشک آور و تیرهوایی استفاده کردند. اختلالات و قطعی اینترنت که از روز نخست اعتراضات آغاز شده بود کماکان در برخی نقاط کشور از جمله شهرکرد گزارش می شود. امروز همچنین نماینده شهرکرد در مجلس، هویت دومین جان باخته این اعتراضات را تائید کرد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، اعتراضات مردمی و جو شدید امنیتی در شهرهای مختلف کشور ادامه داشت.

مردم معترض در شهرکرد، با راهپیمایی در خیابان های این شهرها و سر دادن شعارهایی، اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند.

یک شهروند که در تجمع روز جاری در خیابان های شهرکرد حضور داشته در خصوص وضعیت امروز اعتراضات به هرانا گفت: “پیش از آغاز اعتراضات امروز، خیابان های شهرکرد مملو از نیروهای انتظامی و امنیتی بود. با این حال تجمع شکل گرفت و ماموران برای جلوگیری از اعتراضات و متفرق کردن مردم از همان ابتدا از شلیک گاز اشک آور و تیرهوایی استفاده کردند”.

یک شهروند ساکن ارومیه در تماس با هرانا از جو شدید امنیتی در این شهر خبر داد و عنوان کرد: “در تمام مسیرهای منتهی به مرکز شهر از جمله میدان ایالت، میدان امام حسین و پنجراه، حضور پر تعداد نیروهای انتظامی و امنیتی دیده می شود که اجازه رفت و آمد در گروه های بیش از دو نفر را به عابرین نمی دهند.”

همچنین یک منبع مطلع از تهران گفت: “حوالی ساعت ۵ عصر به بعد، فضای برخی از نقاط شهر به شدت امنیتی شده و ماموران با تجهیزات نظامی در میدان ونک، هفت حوض و فلکه دوم صادقیه و همچنین هفت تیر، تئاتر شهر و منیریه، مستقر شده بودند”.

شهروندی از سنندج نیز با گلایه از حضور پر تعداد ماموران در این شهر به هرانا گفت: “حضور نیروهای امنیتی در میادین آزادی و امام که از میدان های اصلی شهر هستند و مسیرهای پر تردد تلقی میشوند، اگر باعث حس ترس و وحشت بین اهالی شهر نباشد، مسلما باعث ایجاد حس امنیت نخواهد شد”.

بر اساس گزارشاتی که رسیده، طی ساعات اخیر و همزمان با آغاز مجدد اعتراضات، دسترسی به اینترنت خانگی و همراه در شهرکرد به شدت محدود و بعضا قطع شده است.

وبسایت نت‌بلاکس که بر وضعیت اینترنت در جهان نظارت دارد از محدود شدن و قطعی خدمات اینترنتی در ایران خبر داده است. نت‌بلاکس گفته که “قطعی به ثبت رسیده در ایران در بحبوحه اعتراضات جاری رخ می دهد”.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در دزفول، تعدادی دیگر کماکان در بازداشت به سر می برند. هرانا هویت یکی دیگر از بازداشت شدگان را حمیدرضا محمدپور، فرزند عبدالمحمد، ساکن درفول احراز کرده است.

همچنین پنج تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در شهر سوق به نام‌های حجت الله غندی، سلمان همتیان، مجید مسعودی، مهنا گرگی و رسول موسوی، آزادشدند. این افراد به همراه شمار دیگری از شهروندان معترض در شهر سوق واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح روز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه، پس از گذشت یک روز از برگزاری اعتراضات مردمی در این شهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. بازداشت این افراد در منزل شخصی آنها و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته بود.

هویت دو تن دیگر از شهروندان بازداشتی شهر سوق که کماکان در بازداشت بسر میبرند، عنایت تقوی و سعادت تقوی توسط هرانا احراز شده است.

همچنین ویدئویی از یک شهروند که گفته می شود در جریان اعتراضات مردم شهر چلیچه هدف تیراندازی ماموران قرار گرفته به دست هرانا رسیده است. در ادامه اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مردم شهر چلیچه در استان چهارمحال و بختیاری نیز در روزهای اخیر به خیابان آمدند. این اعتراضات با ورود نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد.

لازم به یادآوری است که نیروی انتظامی در جریان اعتراضات شب گذشته در برخی شهرها اقدام به تیراندازی با سلاح ساچمه ای به سوی معترضان کرده است. ویدئویی که به دست هرانا رسیده از اصابت ساچمه به پای یک کودک در شهر سورشجان در جریان اعتراضات شب گذشته این شهر حکایت دارد.

افزون بر این، ویدئوهایی دیگر از دو شهروند که گفته می شود در جریان اعتراضات مردم شهر چلیچه و شهرکرد هدف سلاح ساچمه ای ماموران قرار گرفته و مجروح شده‌اند به دست هرانا رسیده است.

لازم به اشاره است که طی روز جاری احمد آوایی، نماینده مردم دزفول در مجلس، علیرغم اینکه روز گذشته تایید کرده بود که یک شهروند اهل اندیمشک در جریان اعتراضات مردمی خوزستان کشته شده، امروز این خبر را تکذیب کرد. این درحالیست که خبرگزاری ایلنا فایل صوتی مکالمه خبرنگار خود با این نماینده مجلس مبنی بر تایید کشته شدن یک شهروند در اندیمشک را منتشر کرده است.

از سوی دیگر امروز رسانه های رسمی، خبر کشته شدن یک شهروند دیگر با نام سعادت هادی پور در هشفجان را تائید کردند. با این حال احمد راستینه نماینده شهرکرد با تائید این موضوع مدعی شده که سعادت هادی پور از اعضای بسیج بوده و در مسیر خانه کشته شده است.

علیرغم تایید رسمی دو جان باخته، باید اشاره شود تعداد اسامی که بعنوان کشته شدگان اعتراضات روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی مطرح می شود بیش از این تعداد است. هرانا بررسی این موارد را کماکان در دستور کار دارد.

شکل گیری اعتراضات مردمی در بسیاری از شهرهای ایران نسبت به وضعیت کشور و گرانی های افسار گسیخته، واکنش برخی از چهره های شناخته شده را نیز در پی داشته است. در این راستا علی نصیریان بازیگر تئاتر و سینمای ایران، شب گذشته در جریان مراسم “جشن بازیگر” که همراه با اجرای موسیقی و رقص برگزار شد، از حال و احوال عمومی مردم ابراز ناراحتی کرد و گفت: “برگزاری چنین مجالسی در این روزها، نه تنها از روحیه من بلکه از حوصله مردم هم خارج است؛ در شرایط کنونی، مادامی که روحیه مردم ما خوب نیست نباید جشن بگیریم.”

همزمان با شکل گیری این اعتراضات، کاربران صفحات مجازی نیز از گرانی‌ها شکایت کرده و به حمایت از معترضان پرداخته‌اند. هشتگ “اعتراضات سراسری” در روزهای گذشته به کرات توییت شده‌ است و در کنار آن، فعالان در صفحات مجازی علی الخصوص در شبکه اجتماعی توئیتر، با استفاده از هشتگ های “گرانی افسار گسیخته”، “نخرید تا بگندد” و … اعتراض خود را نسبت به افزایش قیمت “کالاهای اساسی” اعلام داسته اند.

هرانا شب گذشته طی گزارشی جامع، به بررسی اعتراضات سراسری اردیبهشت ماه سال جاری پرداخته است. در این گزارش به شرح ماوقع و هویت ۳۳ تن از بازداشت شدگان روزهای اخیر، اظهارنظر مسئولین و واکنش ها به اعتراضات مردمی و همچنین تداوم اختلالات و قطعی اینترنت پرداخته شده است.

Create your website with WordPress.com
Get started