شیراز؛ آزادی چهار شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه

معین میثاقی، نگاره قادری، هایده فروتن و پسرش مهران مصلی نژاد، شهروندان بهائی ساکن شیراز امروز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. این شهروندان در تاریخ ۳۱ شهریورماه و ۱ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه پلاک ۲۰۱ نیروی انتظامی شیراز منتقل شدند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه ۱۴۰۰، معین میثاقی، نگاره قادری، هایده فروتن و پسرش مهران مصلی نژاد، شهروندان بهائی ساکن شیراز امروز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

این شهروندان که تا زمان آزادی در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه پلاک ۲۰۱ نیروی انتظامی شیراز نگهداری می‌شدند با تودیع قرار وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی برای هر کدام صورت گرفته است.

در تاریخ ۳۱ شهریورماه معین میثاقی و نگاره قادری پس از بازرسی منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همزمان ماموران با مراجعه به منزل هایده فروتن و پسرش مهران مصلی نژاد، منزل آنها را مورد تفتیش قرار داده و برخی از لوازم شخصی آنها را ضبط کرده و با خود بردند. اما به دلیل عدم حضور خانم فروتن در منزل موفق به بازداشت وی نشده بودند. از این شهروندان خواسته شده بود تا برای ادای توضیحات در اداره آگاهی شیراز حاضر شوند. این افراد در پی مراجعه به اداره آگاهی این شهر بازداشت شدند. پیش از این نیز منزل این شهروندان دو بار دیگر از سوی ماموران مورد بازرسی قرار گرفته بود.

به گفته یک منبع مطلع منزل آقای میثاقی فروردین‌ماه امسال نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته بود. این منبع در این خصوص افزود: «رفتار ماموران در جریان تفتیش فرودین امسال بسیار خشن و وحشیانه بود. به طوری که ظرف سوپ داغ روی پای دختر ٢ ساله آنها ریخت و تا مدت‌ها درگیر سوختگی پای این بچه بودند.»

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

ارومیه؛ قرار بازداشت سعدا خدیرزاده تمدید شد

قرار بازداشت سعدا خدیرزاده شهروند اهل پیرانشهر به مدت بیست روز تمدید شد. خانم خدیرزاده در تاریخ ۲۲ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. گفته می‌شود این زن در زمان بازداشت باردار بوده است.

به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، قرار بازداشت سعدا خدیرزاده شهروند اهل پیرانشهر به مدت بیست روز تمدید شد.

خانم خدیرزاده روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. گفته می‌شود این شهروند زن در زمان بازداشت باردار بوده است.

تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.

سعدا خدیرزاده متأهل و مادر دو فرزند است.

اسکندر سیدمحمدپور از زندان اشنویه آزاد شد

اسکندر سیدمحمدپور شهروند اهل اشنویه، به صورت مشروط از زندان اشنویه آزاد شد. وی پیشتر با پابند الکترونیکی از زندان اشنویه به مرخصی اعزام شده و دوران محکومیت خود را با محدودیت تردد در خارج از زندان سپری می کرد.

به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، اسکندر سیدمحمدپور شهروند اهل اشنویه، به صورت مشروط از زندان اشنویه آزاد شد.

وی پیشتر با پابند الکترونیکی از زندان اشنویه به مرخصی اعزام شده بود و باقیمانده دوران محکومیت خود را در مرخصی و با محدودیت تردد در خارج از زندان سپری می کرد.

روز یکشنبه ۱۵ تیرماه ۹۹ اسکندر سیدمحمدپور به همراه دو شهروند دیگر در اشنویه بازداشت و پس از مدتی جهت بازجویی به اتفاق هفت شهروند دیگر به یکی از بازداشتگاه‌‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. او در مهرماه سال ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

اسکندر سیدمحمدپور نهایتا توسط دادگاه انقلاب اشنویه از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام” به دو سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

وی دی ماه سال گذشته، جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شده بود.

سه زندانی سیاسی از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شدند

سه زندانی سیاسی و سنی مذهب زندان ارومیه به نام های محی الدین ابراهیمی، محی الدین تازه وارد و داود جباری از این زندان به مکان نامعلومی منتقل شدند. انتقال ناگهانی محی الدین تازه وارد و محی الدین ابراهیمی دو زندانی محکوم به اعدام باعث نگرانی در خصوص وضعیت آنان شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محی الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی و محی الدین تازه وارد و داود جباری، زندانیان سنی مذهب به خارج از زندان ارومیه منتقل شدند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و سرنوشت این زندانیان اطلاعی در دسترس نیست. انتقال ناگهانی این زندانیان در حالی صورت گرفته است که پیشتر حکم اعدام محی الدین تازه وارد و محی الدین ابراهیمی تایید شده و این زندانیان درخواست اعاده دادرسی کرده اند.

محی الدین ابراهیمی پیشتر در تاریخ ۱ آبان ماه ۹۶ در مرز ایران و عراق پس از شلیک مستقیم به پا، به اتهام همراه داشتن مشروبات الکلی بازداشت شده بود. او در تاریخ ۱ مهرماه ۹۷، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخ لو به اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام” به اعدام محکوم شد و این حکم پس از اعتراض به رای صادره توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده جهت بررسی مجدد، به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع داده شده بود. این حکم نهایتا به تایید دیوان عالی کشور رسید.

محی الدین ابراهیمی به دلیل اینکه در زمان بازداشت به ضرب سه گلوله زخمی شده بود مدت زیادی از حبس خود را در بهداری زندان تحمل ایام کرده و صرفا از شهریورماه ۹۷ به زندان ارومیه منتقل شد.

محی‌الدین ملاابراهیمی آلکابادی، فرزند محمد و از اهالی روستای آلکاو از توابع شهر اشنویه است.

محی الدین تازه وارد زندانی سنی مذهب در تاریخ ۷ آبان‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان ارومیه منتقل شد. وی نهایتا توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد. تاکنون پاسخی در خصوص درخواست اعاده دادرسی به وی داده نشده است.

محی‌الدین تازه وارد، ۲۵ ساله، فرزند یوسف و اهل شهرستان اشنویه است.

داود جباری مراغوش، زندانی سنی مذهب، فرزند حسین در تاریخ ۱۴ خردادماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام عضویت در گروه دولت اسلامی “داعش” به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

اعتراضات آبان‌ماه؛ صدور دستور آزادی امیرحسین مرادی با تودیع قرار وثیقه

دستور آزادی موقت امیرحسین مرادی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ۹۸، امروز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه صادر شد. امیرحسین مرادی که به دلیل بیماری پوستی در بیمارستان به سر می‌برد بدنبال صدور این دستور با قرار وثیقه آزاد است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۴ آبان‌ماه ۱۴۰۰، امیرحسین مرادی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ۹۸ آزاد شد.

آزادی آقای مرادی با تودیع قرار وثیقه ۴ میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است. بابک پاک نیا، وکیل مدافع این شهروند، صدور دستور قضایی آزادی موقت وی را در صفحه شخصی خود تایید کرده و همچنین از حضور او در بیمارستان خبر داده است.

درخواست اعاده دادرسی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی اواسط آذرماه سال گذشته توسط شعبه ۱ دیوان عالی کشور پذیرفته و حکم اعدام آنها نقض شد. پرونده آنها مدتی بعد جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شده بود که به دلیل تغییر رئیس شعبه، جلسه رسیدگی به پرونده به تعویق افتاد و مجدد در اسفندماه سال گذشته برای تاریخ ۲۲ اردیبهشتماه ۱۴۰۰ تعیین وقت شد. نهایتا به دلیل عدم حضور قاضی دوم جلسه دادگاه به تعویق افتاد. تیرماه امسال جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان علیرغم شرایط پر استرس این زندانیان پس از نقض حکم اعدام، برای چهارمین بار به تعویق افتاد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند. این افراد علاوه بر این مجموعا به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق نیز محکوم شدند. خبرگزاری هرانا در تاریخ ۴ تیرماه ۹۹، از تائید حکم اعدام این شهروندان در دیوان عالی کشور خبر داد و مورخ ۲۴ تیرماه سخنگوی قوه قضائیه ضمن اعلام رسمی خبر تایید حکم اعدام این سه زندانی سیاسی گفت احکام صادره برای اجرای حکم به دادسرا اعاده شده است.

این در حالی بود که بنا به گفته وکلا، اجازه ورود و مطالعه پرونده در تاریخ ۲۵ تیرماه به آنان داده شد؛ یعنی چند هفته پس از انتشار خبر تایید حکم اعدام این افراد در دیوان عالی کشور توسط خبرگزاری هرانا.

هنوز یک ساعت از اعلام تایید رسمی حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نگذشته بود که هشتگ #اعدام_نکنید با صدها هزار توئیت به ترند اول دنیا تبدیل شد. هشتگی که از آن روز تاکنون همچنان مورد استفاده کاربران است و بیش از ده میلیون بار مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه این خبر با واکنش‌های دیگری ازجمله محکومیت این اقدام توسط سازمان دیدبان حقوق بشر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، کانون نویسندگان ایران و … شد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نیز روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه با صدور بیانیه‌ای تایید احکام اعدام این افراد را به دلیل شرکت در اعتراضات آبان ۹۸ محکوم کردند. در این بیانیه آمده است که این افراد برای اخذ اعترافات اجباری شکنجه شده‌اند و این اعترافات اجباری بعداً در طی محاکمه‌های ناعادلانه علیه آنها استفاده شده است.

در نهایت روز یکشنبه ۲۹ تیرماه همان سال، وکلای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، با صدور اطلاعیه‌ای مشترک اعلام کردند که به دنبال پذیرش درخواست اعمال ماده ۴۷۷ توسط رئیس دیوان عالی کشور، پرونده این سه معترض برای بررسی مجدد به یکی از شعب این دیوان ارجاع شد.

علیرغم حال نامساعد جسمی؛ تداوم اعتصاب غذای خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز

خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز کماکان در اعتصاب غذا بسر برده و با مشکلات جسمی متعددی مواجه شده است. علیرغم تزریق سرم به دلیل اعتصاب غذای طولانی مدت این نگرانی وجود دارد که در صورت قطع سرم با توجه به وضعیت جسمی نامناسب با خطرات جدی و فوری جانی مواجه شود.  آقای پیرزاده از روز دوشنبه ۱ شهریورماه با خواسته آزادی، اعتصاب غذا کرده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰، خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز، در شصت و پنجمین روز اعتصاب غذا با مشکلات جسمی متعددی مواجه شده است.

آقای پیرزاده علیرغم دریافت سرم تزریقی با مشکلات متعدد جسمانی از جمله کاهش فشار و قند خون، درد در ناحیه کمر و پا، مشکل روده و کلیه مواجه شده و این نگرانی وجود دارد که در صورت قطع سرم و عدم دریافت مواد لازم با مشکلات جدی و خطر فوری جانی روبرو شود.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱ شهریورماه در اعتراض به عدم موافقت با درخواست آزادی مشروط، رعایت نشدن اصل تفکیک جرائم و رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی با خانواده او به هنگام تحویل حکم تخلیه اعتصاب غذا کرده است. علی شریف زاده، وکیل مدافع خالد پیرزاده، پیشتر با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، ضمن تایید خبر تداوم اعتصاب غذای موکل خود، در خصوص وضعیت سلامت او ابراز نگرانی کرده بود.

خالد پیرزاده در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد. وی در بهمن‌ماه همان سال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس و به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا خردادماه ۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” در خصوص آقای پیرزاده قابل اجرا است.

آقای پیرزاده در تاریخ ۱ مردادماه ۹۹ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. گفته می‌شود وی در زمان انتقال توسط ماموران گارد ویژه زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. وی مردادماه سال گذشته از ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفت. پا و مهره‌های کمر او در دوران بازداشت آسیب جدی دیده و نیازمند جراحی‌های بیشتر و فیزیوتراپی است.

خالد پیرزاده در تاریخ ۱۰ خردادماه امسال اقدام به اعتصاب غذا کرد و همزمان طی یادداشتی اعلام کرده بود که تا زمان محقق شدن خواسته قانونی خود به این اعتصاب ادامه خواهد داد. او در تاریخ ۲۴ خردادماه با وعده مرخصی وصل به آزادی مشروط از زندان تهران بزرگ به مرخصی استعلاجی اعزام شده و به اعتصاب غذای خود پایان داد. وی نهایتا در تاریخ ۱۶ تیرماه به زندان تهران بزرگ بازگشت. آقای پیرزاده در تاریخ ۲۳ تیرماه، از قرنطینه زندان تهران بزرگ خارج و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شده و از آن زمان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند ۵ این زندان و در کنار زندانیان جرائم خشن به سر می‌برد.

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی گلاله مرادی در زندان ارومیه

گلاله مرادی شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر، علیرغم گذشت ۶ ماه از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان ارومیه به سر می برد.

به نقل از کردپا، گلاله مرادی شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر، علیرغم گذشت ۶ ماه از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان ارومیه به سر می برد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است؛ خانم مرادی در طول مدت بازداشت از دسترسی به وکیل محروم مانده و تاکنون جلسه دادگاهی برای وی برگزار نشده است.

این منبع مطلع افزود: “وی طی مدت بازداشت برای اخذ اعترافات اجباری نیز تحت فشار بوده است”.

گلاله مرادی روز شنبه ۲۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، به همراه دو فرزندش بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شدند. فرزندان خانم مرادی پس از اتمام مراحل بازجویی آزاد شدند.

این شهروند خردادماه سال جاری در پی اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه به زندان این شهر منتقل شد.

تائید حکم یک سال حبس و مجازات‌های تکمیلی ضیاءالدین نبوی در مرحله تجدیدنظر

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت ضیاءالدین نبوی، فعال دانشجویی را عینا تایید کرد. آقای نبوی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به یکسال حبس تعزیری و به عنوان مجازات تکمیلی به حضور ماهانه در «قطعه شهدا» بهشت زهرا، حضور در آسایشگاه جانبازان، شرکت در کلاس های کنترل هیجان و همچنین ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال محکوم شده بود.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محکومیت ضیاءالدین نبوی، فعال دانشجویی، عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر رسید.

بر اساس این حکم که بدون بررسی و تشکیل جلسه از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و به وی ابلاغ شده است، محکومیت یک سال حبس و مجازات های تکمیلی آقای نبوی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” عینا تایید شده است.

وی پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران به یکسال حبس تعزیری و به عنوان مجازات تکمیلی به حضور ماهانه در «قطعه شهدا» بهشت زهرا، حضور در آسایشگاه جانبازان، شرکت در کلاس های کنترل هیجان و همچنین ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال محکوم شده بود.

آقای نبوی در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشتو در تاریخ ۱۲ اسفندماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

ضیاءالدین نبوی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

ممنوع الملاقاتی سهیلا حجاب در زندان قرچک ورامین

سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین از تاریخ ۱۱ مهرماه از ملاقات و تماس با خانواده محروم شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از تاریخ ۱۱ مهرماه ۱۴۰۰ سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین از ملاقات و تماس با خانواده محروم شده است.

یکی منبع نزدیک به خانواده حجاب در خصوص آخرین وی گفت:“دستور ممنوع الملاقاتی و ممنوع تماس بودن سهیلا توسط امین وزیری دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و نماینده دادستان دادگاه های انقلاب صادر شده است.”

شنبه شب ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰، سهیلا حجاب، در حالی که در اعتصاب غذا و تحصن بسر می‌برد، توسط شماری از زندانیان متهم به جرائم خشن مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

یک منبع مطلع در خصوص این رخداد گفته بود: «یکی از افسران شیفت، در بند ۳ که محل نگهداری زندانیان متهم به سرقت است را باز کرده و تعدادی از زندانیان با تحریک او به سراغ سهیلا رفته، به زور سهیلا حجاب را به بند ۳ برده و کفنی که زمان تحصن به تن کرده بود را بر تنش پاره کرده و سعی کرده بودند به او غذا دهند. وقتی که با مقاومت سهیلا روبرو شدند، او را مورد ضرب و شتم قرار داده و مجددا او را بر روی زمین کشیده و مقابل بند ۸ رهایش می‌کنند.»

خانم حجاب از تاریخ ۲۸ شهریورماه در اعتراض به افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سیاسی و همچنین در اعتراض به اعمال نفوذ بازجو و ضابطین قضایی در پرونده زندانیان سیاسی در دادگاه دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱۱ مهرماه در پی وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داد.

سهیلا حجاب خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه او را از بابت اتهاماتی ازجمله “تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی، تشویش اذعان عمومی به قصد آشوب و تشکیل گروه غیرقانونی” مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است. (خبرگزاری فارس از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی در تاریخ ۱۷ تیرماه با انتشار گزارشی میزان محکومیت خانم حجاب را ۱۲ سال حبس عنوان کرد).

خانم حجاب، روز شنبه ۳ خردادماه ۱۳۹۹، پس از مراجعه به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر و اعلام اینکه حکم او عینا تایید شده، توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

آذرماه سال گذشته جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سهیلا حجاب از بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس علیه وی گشوده شده، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد. اتهامات وی تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است. صحبت‌های وی در تماس‌های تلفنی با خارج از زندان و انتشار آن در فضای مجازی از مصادیق این اتهامات عنوان شده بود.

این شهروند پیشتر نیز در دیماه ۹۷ در شیراز بازداشت و پس از تحمل ۵ ماه حبس در زندان عادل آباد شیراز با اعمال عفو آزاد شد.

سهیلا حجاب، مجرد و متولد سال ۱۳۶۹ است.

عثمان اسماعیلی به زندان سنندج منتقل شد

امروز دوشنبه ۳ آبان‌ماه، عثمان اسماعیلی فعال کارگری،  به زندان سنندج منتقل شد. آقای اسماعیلی روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه بازداشت و یک روز بعد به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در سنندج منتقل شده بود.

به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز دوشنبه ۳ آبان‌ماه ۱۴۰۰، عثمان اسماعیلی به زندان سنندج منتقل شد.

آقای اسماعیلی روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰، توسط ده تن از نیروهای لباس شخصی بدون ارائه‌ی حکم قضایی در مقابل منزل مسکونی خود در سقز بازداشتو پس از آن به شعبه دوم بازپرسی شهرستان سقز منتقل شد. وی یک روز بعد، پس از تفهیم اتهام، به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در سنندج منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دسترس نیست.

عثمان اسماعیلی پیش از این نیز سابقه‌ بازداشت و محکومیت داشته است.

Create your website with WordPress.com
Get started